Kościół pw. św. Marii Magdaleny, Kasina Wielka
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

Kościół pw. św. Marii Magdaleny

Kasina Wielka

photo

Zabytkowa drewniana świątynia rzymskokatolicka z XVII wieku, z ciekawym wyposażeniem i autentycznym otoczeniem. Niestety, wiele wartościowych obiektów, które stanowiły wyposażenie kościoła, zostało zrabowanych, a kilka cennych obrazów przeniesiono i umieszczono w zbiorach tarnowskiego Muzeum Diecezjalnego. Kościół znajduje się na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.

Historia

Pierwotnie we wsi istniał kościół, wzniesiony w XVI wieku, poświęcony w 1624; fundatorem był kawaler maltański Jan Niewiarowski. Świątynia przetrwała do 1678. Obecny kościół św. Marii Magdaleny powstał w 1678. Dwa lata później dobudowano do niego wieżę, przebudowaną ok. 1760. Był kościołem pomocniczym, przynależącym do parafii w Skrzydlnej. Od 1804, od chwili erygowania tutejszej parafii, pełnił funkcję kościoła parafialnego. Utracił ją w 1987, po zbudowaniu nowego kościoła. Pierwszym proboszczem został ksiądz Wojciech Kalatowicz. Trwa kompleksowy remont świątyni.

Opis

Budowla jednonawowa z wielobocznie zamkniętym prezbiterium, wykonane w konstrukcji zrębowej. Z zewnątrz szalowana pionowo deskami. Przylegają do bryły dwie przybudówki oraz kruchta ze szczytem w kształcie oślego grzbietu. Czworoboczna wieża z pięterkiem dzwonowym, konstrukcji słupowej. Wieżę wieńczy baniasty hełm z latarnią wykonany z gontu. Nawę i prezbiterium przykrywa wspólny gontowy dach wielopołaciowy, zwieńczony wieżyczką na sygnaturkę. Stropy płaskie z zaskrzynieniami (w nawie). Polichromia nosi cechy barokowe. Zawiera elementy figuralne i ornamentalne, m.in. nad przedsionkiem pod wieżą przedstawiono sceny z dziejów zakonu dominikanów. Późnobarokowe ołtarze wykonane zostały w XIX w., w głównym umieszczono rzeźbę św. Marii Magdaleny oraz św. św. Piotra i Pawła. Na ścianach znajdują się stacje Drogi Krzyżowej z XVII w. Na belce tęczowej umieszczony jest krucyfiks i wycięte z desek barokowe postaci Matki Boskiej i św. Jana z XVII w. Warta uwagi jest również chrzcielnica ścienna z XVII w. Ciekawe organy z 1835 wykonane w warsztacie Marcina Pcimskiego. Droga krzyżowa malowana na płótnie (1888). Z kościołem związany był wizerunek Matki Boskiej Bocheńskiej, dziś przeniesiony do nowego kościoła. Świątynię otacza ogrodzenie murowane z miejscowego kamienia, przykryte dwuspadowym daszkiem gontowym. Na placu kościelnym drzewa - pomniki przyrody.

Obiekt dostępny. Dni powszednie: 7:00. Soboty: latem - 19:00, zimą - 16:00. Niedziele i święta: lipiec - sierpień: 7:00, 9:00, 10:30, wrzesień i czerwiec: 15:30. Otwarty latem (01.05-30.09.2015), w ramach Szlaku Architektury Drewnianej.

Oprac. Roman Marcinek, OT NID w Krakowie, 20.03.2015 r.

Bibliografia

 • [M. Kornecki], Kościoły Diecezji Tarnowskiej [w:] Rocznik Diecezji Tarnowskiej, Tarnów 1972,
 • D. Dyląg, P. Sadowski, Beskid Myślenicki: przewodnik. Pruszków 2005.
 • G. Ruszczyk, Drewniane kościoły w Polsce 1918-1939, Warszawa 2001,
 • M. Michniewska, A. Michniewski, M. Duda, P. Luboński, Kościoły drewniane Karpat - Polska i Słowacja: przewodnik. Białystok 2006
 • P. Skoczek: Parafie Ziemi Limanowskiej. Proszówki 2009

Informacje ogólne

 • Rodzaj: kościół
 • Chronologia: 2 poł. XVII w.
 • Forma ochrony: rejestr zabytków
 • Adres: Kasina Wielka 534
 • Lokalizacja: woj. małopolskie, pow. limanowski, gmina Mszana Dolna
 • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy