Zespół pałacowo-folwarczny, Jegławki
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zespół pałacowo-folwarczny

Jegławki

photo

Dobrze zachowany przykład założenia rezydencjonalnego z czytelnym układem przestrzennym i wszystkimi elementami składowymi zespołu, interesującym architektonicznie pałacem w stylu neogotyckim oraz wyróżniającym się rozmachem i bogactwem form kompozycyjnych XIX-wiecznym parkiem krajobrazowym.

Historia

W czasach średniowiecza w miejscu obecnego pałacu wznosiła się ufortyfikowana siedziba, prawdopodobnie włączona w rozbudowany system obronny państwa krzyżackiego, datowana przez badaczy na XV lub XVI wiek. Jej pozostałością są dwukondygnacyjne, sklepione krzyżowo i kolebkowo piwnice. Zgodnie z przekazami przedwojennych właścicieli majątku dwór ten został zniszczony w połowie XVII wieku i rozebrany. Od 1821 do 1945 roku majątek należał do rodziny Siegfried. Obecny pałac o cechach neogotyckich wybudowano w 1848 roku, park krajobrazowy pochodzi z drugiej połowy XIX wieku, folwark zlokalizowany w północnej części założenia, rozbudowywany na początku XX wieku, z budynkami inwentarskimi w większości z tego okresu. W 1934 roku w Jegławkach urodził się znany, niemiecki pisarz Arno Surminski, autor m.in. książki Wieś w Prusach Wschodnich. Jaeglack - Jokehnen - Polninken - Jegławki. Pałac w Jegławkach i jego otoczenie stanowiły tło filmu Wenecja w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego, nagrywanego w 2009 roku.

Opis

Jegławki położone są przy drodze Barciany - Srokowo, w odległości ok. 4 km od Barcian, do których prowadzi aleja dębowa, jedna z najpiękniejszych alei przydrożnych Warmii i Mazur. W skład zespołu wchodzą: położony w środkowej części założenia, na niewielkim wzniesieniu pałac, rozległy, krajobrazowy park po zachodniej i południowej stronie pałacu oraz folwark z dużym podwórzem gospodarczym po stronie północnej. Pałac murowany, wzniesiony na fundamencie z granitowych ciosów, tynkowany (pierwotnie w kolorze bieli), podpiwniczony (dwa poziomy sklepionych kolebkowo i krzyżowo piwnic), założony na planie zbliżonym do litery „L”, o rozczłonkowanej, rozbudowanej bryle, z dwiema wieżami, ryzalitami i szczytami. Wcześniej i obecnie przy elewacji zachodniej drewniana, ażurowa weranda, zniszczona we wcześniejszym okresie i odtworzona na potrzeby filmu kręconego w 2009 roku. Wieże zwieńczone krenelażami, naroża opięte sterczynami, okna pomieszczeń reprezentacyjnych zamknięte łukiem Tudorów, wszystkie okna zwieńczone profilowanymi, ozdobnymi nadokiennikami. Dachy nakrywające poszczególne części pałacu dwuspadowe, o pokryciu dachówką ceramiczną. Wokół pałacu rozległy, krajobrazowy park w stylu angielskim, powiązany z otaczającym krajobrazem, o kompozycji opartej na układzie wodnym, zróżnicowanym drzewostanie i bogatych wnętrzach, ze spiętrzeniami wody, sztucznie usypanym wzgórzem widokowym, mostkami i swobodnie komponowanymi alejkami. Zabudowania folwarczne w części przekształcone po 1945 roku, najlepiej zachowany kurnik oraz dawna stajnia.

Dostęp do zabytku ograniczony. Własność prywatna.

Oprac. Marzena Zwierowicz, 5.12.2014 r.

 

Bibliografia

  • Jackiewicz Garniec M., Garniec M., Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich, Olsztyn 1999, s. 200-202.
  • Kajzer L., Kołodziejski S., Salm J., Leksykon zamków w Polsce, Warszawa 2001, s.212
  • Kanon krajoznawczy Warmii i Mazur, red. S. Harajda, I.Liżewska, K.Młynarczyk, Olsztyn 2010, s. 43.
  • Lorck von C., Landschlösser und Gutshäuser in Ost- und Westpreussen, Frankfurt a.Main 1972, s. 248.

Informacje ogólne

  • Rodzaj: pałac
  • Chronologia: 1848
  • Forma ochrony: rejestr zabytków
  • Adres: Jegławki
  • Lokalizacja: woj. warmińsko-mazurskie, pow. kętrzyński, gmina Srokowo
  • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy