Kościół ewangelicki, Gorzów Wielkopolski
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

photo

Kościół pw. Chrystusa Króla w Gorzowie Wielkopolskim stanowi wyjątkowo cenny i rzadki przykład sakralnej architektury modernistycznej.

Historia

Kościół został wybudowany w latach 1928-1930 wg projektu berlińskiego architekta Kurta Steinberga. Architekt zaplanował również rodzaje formatów i kształtek cegły ceramicznej użytej do budowy kościoła. Świątynia, której budowę zainicjowano już w 1908 r., była przeznaczona dla mieszkańców Zamościa, przemysłowej dzielnicy miasta.

Opis

Kościół usytuowany jest na lewym brzegu Warty, na terenie Zamościa, po zachodniej stronie ulicy Grobla. Wokół kościoła rozciąga się park, a najbliższy teren ogrodzony jest metalowym płotem. Prezbiterium ustawione w kierunku zachodnim.

Jest to obiekt murowany z cegły klinkierowej, założony na planie rotundy z kwadratową wieżą od wschodu. Cylindryczna bryła jest zwieńczona niską latarnią i nakryta dachem stożkowym. Dwuczłonowa wieża jest w górnej części ażurowa i zwieńczona krzyżem. Elewacje są artykułowane rytmem lizen i długich prostokątnych okien i zwieńczone płaskim pasem gzymsu. Wnętrze przekryte jest sklepieniem kopułowym. Plan rotundy zbliżony jest do krzyża greckiego poprzez zastosowanie czterech aneksów klatek schodowych, rozmieszczonych symetrycznie. Część prezbiterialna jest nieznacznie podniesiona. Wyposażenie, na które się składają ławki, świeczniki i prospekt organowy pochodzi z okresu budowy obiektu. W wieży wiszą trzy dzwony z 1930 roku.

Obiekt dostępny dla zwiedzających. Możliwość zwiedzania po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym.

Oprac. Marta Kłaczkowska, OT NID w Zielonej Górze, 27.11.2014 r.

Bibliografia

  • Karta ewidencyjna, Kościół protestancki ob. rzym. kat. par. pw. Chrystusa Króla, oprac.  Śleziak D., 1996 r, Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków Oddział Delegatury w Gorzowie Wielkopolskim.
  • Skaziński B., Gorzów Wielkopolski, [w:] Zabytki północnej części województwa lubuskiego, red. Lewczuk J., Skaziński B., Gorzów Wlkp. - Zielona Góra 2004, s. 21.
  • Garbacz K., Przewodnik po zabytkach województwa lubuskiego, Tom III, Zielona Góra 2013, s. 37.

Informacje ogólne

  • Rodzaj: kościół
  • Chronologia: 1928-1930
  • Forma ochrony: rejestr zabytków
  • Adres: Woskowa 1B, Gorzów Wielkopolski
  • Lokalizacja: woj. lubuskie, pow. Gorzów Wielkopolski, gmina Gorzów Wielkopolski
  • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy