Kościół cmentarny pw. św. Krzyża, Głogówek
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

Kościół cmentarny pw. św. Krzyża

Głogówek

photo

Zbudowany na początku XVIII wieku kościół cmentarny jest jednym z nielicznych, zachowanych obiektów sakralnych postawionych w konstrukcji szkieletowej na tym terenie.

Historia

W XVI wieku cmentarz, dotychczas znajdujący się koło kościoła parafialnego, okazał się zbyt mały na ówczesne potrzeby. Nowy cmentarz założono prawdopodobnie pod koniec XVI wieku, po pożarze w którym spalił się kościół parafialny (1582). Obecny kościół cmentarny zbudowany został w 1705 roku z fundacji wdowy Anny Pietruschki z Oraczy. Wcześniej w tym miejscu stał drewniany kościółek (1615 rok), w którym odprawiano nabożeństwa w intencji zmarłych. Kościół był odnawiany w 1925 i 2013 roku.

Opis

Kościół zbudowany na wzgórzu przy ulicy Piastowskiej w Głogówku. Wokół kościoła znajduje się cmentarz otoczony ogrodzeniem z klasycystycznymi bramkami z półkolistym otworem wejściowym i z trójkątnym naczółkiem.Świątynia o konstrukcji szkieletowej o wypełnieniu ceglanym, otynkowana, na ceglanym podmurowaniu. Nawa kościoła na rzucie zbliżonym do kwadratu. Prezbiterium skierowane na południe, trójbocznie zamknięte. Przy nim od wschodu znajduje się niewielka zakrystia. Nawa i prezbiterium kryte dachami dwuspadowymi; u ich zbiegu znajduje się sygnaturka z latarnią nakrytą baniastym hełmem. W połowie wysokości ścian pulpitowe daszki sobót obiegające kościół; dachy kryte gontem; pod nimi obrazy stacje drogi krzyżowej. Otwory okienne i drzwiowe prostokątne. Wnętrze nakryte drewnianym stropem belkowym. Od północy znajduje się empora muzyczna z balustradą o linii wypukłej, wsparta na dwóch słupach. Na wyposażenie kościoła składa się zespół XVII wiecznych rzeźb: Matka Boska i św. Jan z grupy Ukrzyżowania, Pieta oraz barokowe, pełnopostaciowe figury aniołów, i XX wieczny krucyfiks oraz malowidła wykonane w 1934 roku przez Hansa Breinlingera.

Zabytek dostępny. W kościele odbywają się nabożeństwa pogrzebowe i żałobne, podlega parafii pw. św. Bartłomieja w Głogówku

Oprac. Aleksandra Ziółkowska, OT NID w Opolu, 6.11.2014 r.

 

Bibliografia

  • Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. VII: Województwo opolskie, z. 12: Powiat prudnicki, oprac. T. Chrzanowski, M. Kornecki, Warszawa 1960, s. 26-27.
  • Lutsch H., Verzeichnis der Kunstdenkmäler der Provinz Schlesien, t. 4: Die Kunstdenkmäler des Reg. Bezirks Oppeln, Breslau 1892, s. 299.
  • http://www.cmentarz.glogovia.pl/index.php?id=historia (06.11.2014 r.)

Informacje ogólne

  • Rodzaj: kościół
  • Chronologia: XVIII w.
  • Forma ochrony: rejestr zabytków
  • Adres: Głogówek
  • Lokalizacja: woj. opolskie, pow. prudnicki, gmina Głogówek - miasto
  • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy