kaplica, Kamieniec Ząbkowicki
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

photo

Kaplica w Kamieńcu Ząbkowickim (dawniej Goleniów Ślaski) stanowi interesujący przykład sakralnej architektury wczesnobarokowej.

Historia

Kaplica położona jest przy ul. Leśnej 9 w Kamieńcu Ząbkowickim, na terenie dawnej wsi Goleniów Śląski (Gallenau – do 1945 r.). Przydrożna kapliczka przy obecnej ul. Leśnej została zaznaczona na mapie wsi z około połowy XVIII wieku. Zbudowana została zapewne na przełomie XVII i XVIII wieku. Mogła powstać z fundacji ówczesnego sołtysa Goleniowa, gdyż stała na gruntach sołeckich. Z 2. poł. XIX w. pochodzi obecna drewniana sygnaturkę kapliczki.

Opis

Kaplica usytuowana jest po zachodniej stronie drogi wiejskiej. Jest to budynek nieorientowany, założony na planie prostokąta z trójbocznym zamknięciem, jednoprzestrzenny, oskarpowany. Nakryty ceramicznym dachem wielospadowym, z prześwitową sygnaturką z hełmem krytym blachą. Ściany murowane z kamienia polnego, granitu i cegły, tynkowane. Fasada kaplicy ujęta lizenami w narożach i zwieńczona pasem gzymsowym, z rozczłonkowanym wolutowym szczytem. Szczyt zakończony trójkątnym naczółkiem, dzielony pilastrami, ujęty uproszczonymi spływami wolutowymi i kulami osadzonymi na cokołach. Wejście do kaplicy na osi, zamknięte łukiem pełnym. Wnętrze kaplicy nakryte sklepieniem kolebkowym z lunetami, dekorowanym stiukowymi plafonami. W trójbocznym zamknięciu prezbiterium – zamknięte łukiem pełnym konchy.

Zabytek dostępny.

oprac. Bogna Oszczanowska, OT NID we Wrocławiu, 27-08-2019 r.

Bibliografia

  • Rybka-Ceglecka I. et all, Studium środowiska kulturowego gminy Kamienic Ząbkowicki, mps ROSiOŚK Wrocław 2003 [archiwum OT NID we Wrocławiu], s. 92.

Informacje ogólne

  • Rodzaj: kaplica
  • Chronologia: XVII/XVIII w.
  • Forma ochrony: rejestr zabytków
  • Adres: Leśna 9, Kamieniec Ząbkowicki
  • Lokalizacja: woj. dolnośląskie, pow. ząbkowicki, gmina Kamieniec Ząbkowicki
  • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy