Funkcja czasowo wyłączona. Zapraszamy wkrótce.

kościół parafialny pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, Gdynia
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

kościół parafialny pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa

Gdynia

photo

Zespół budynków Kościóła Parafialnego PW. Najświętszego Serca Pana Jezusa mieści się w kwartale ulic: 3 Maja, Stefana Batorego, Księdza Prałata Hilarego Jastaka i Armii Krajowej. Zaprojektowany przez Jana Borowskiego i Leopolda Taraszkiewicza. Pozwolenie na budowę wydano w 1957 roku, konsekracja w 1966 roku, a oddanie do użytku wieży kościelnej w 1981 roku. Na zespół budynków składają się trzy główne części: główna bryła kościoła z wejściem do górnej części od strony ulicy 3 Maja (wejście do niższej części ulokowano od strony ulicy Stefana Batorego) i tzw. latarnią umieszczoną od strony ulicy Kiędza Prałata Hilarego Jastaka. Druga bryła to dwa niskie budynki tworzące narożnik ulicy Księdza Prałata Hilarego Jastaka i Armii Krajowej, scalone ze sobą i główną bryłą łącznikiem. Mieszczą one oddział Gdańskiego Archidiecezjalnego Kolegium Technicznego. Trzecia bryła to strzelista wieża kościelna stojąca na skrzyżowaniu ulicy Armii Krajowej i 3 Maja. Złączona jest wizualnie z główną bryłą kościoła zadaszeniem, które pełni jednocześnie funkcję bramy prowadzącej na dziedziniec kościelny.

Do kościoła prowadzi trójdzielne, symetryczne wejście. Znajduje się ono na wysokim postumencie, na który prowadzą schody od strony północnej i południowej. Wykończony jest kamieniami otoczakami o zróżnicowanych wymiarach i kolorystyce. W ten sam sposób wykonano partie cokołowe całego budynku. Od strony północnej ulokowano podcień wsparty na czterech słupach. Ponadto narożnik północno-wschodni ozdobiony został mozaiką o tematyce morskiej. Kolorowe mozaiki wykonano również w bramie prowadzącej na kościelny dziedziniec od strony ulicy Księdza Prałata Hilarego Jastaka, ale tym razem nie w formie płyciny, ale ozdobnych filarów/słupów. Elewacje zdominowane są jasnoszarą kolorystyką, z niektórymi detalami (np. gzymsem partii cokołowej i koronującym) w ciemnym odcieniu. Niektóre elementy architektury posiadają rudawą kolorystykę. Elewacja zachodnia (główna) ozdobiona jest ośmioma mocno zarysowanymi lizenami. Najwyższa kondygnacja attykowa umieszczona symetrycznie na środku wykończona została lekką balustradą z motywem przypominającym literę "X". Elewacja północna to m.in. sześć osi niesymetrycznie ułożonych wertykalnych okien, z dodatkową w części narożnej, której okna są większe od pozostałych. Każda oś liczy po trzy okna. Urozmaicenie stanowią trzy wykusze, z zagłębionymi oknami, ulokowane ponad zadaszeniem podcienia. Elewacja wschodnia jest również niesymetryczna i posiada siedem mocno wysuniętych przed lico budynku lizen. W narożniku umieszczone zostały trzy wąskie okna w formie wertykalnej, po drugiej stronie natomiast trzy szerokie okna. Najwyższą kondygnację od strony zarówno północnej, jak i południowej zdobią rzędy dziesięciu okien zwieńczonych w formie odwróconej litery "V". Latarnia doświetlająca prezbiterium stanowi drugi ważny (obok wieży) akcent architektoniczny całości założenia. Ozdobiona została w stylu Art-Deco koronką opasającą przeszklenie z każdej z czterech stron. Wnętrza kościoła kryją m.in. kolorowe mozaiki wielkoformatowe autorstwa artysty plastyka Bogumiła Marszala. Poza tym znajduje się tam m.in. kaplica Portowców, Stoczniowców i Ludzi Morza.

Budynki narożnika południowo-wschodniego są wykończone ascetycznie. Wyróżniają je proste, zgeometryzowane obramowania okienne oraz uskokowa bryła i dwa niewielkie wykusze.

Wieża kościelna składa się z trzech głównych elementów konstrukcyjnych, którymi są prowadzące od podstawy aż do zadaszenia trzy pionowe słupy, tworzące kształt trójkąta, pomiędzy którymi umieszczone zostało po sześć wąskich słupów, które to przedzielone są trzema horyzontalnie ułożonymi belkami. Pośród konstrukcji biegną spiralnie schody, prowadzące na taras, na którym został umieszczony dzwon. Powyżej znajduje się strzelista iglica zwieńczona krzyżem. W podobny sposób zwieńczone są także każdy z trzech wertykalnych słupów tworzących konstrukcję wieży.

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni został wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków 14 stycznia 2016 roku (nr A-1927).

Obiekt uzupełniony przez użytkownika Bartłomiej Ponikiewski, Magdalena Brożyna, Tomasz Lelito.

Informacje ogólne

  • Rodzaj: kościół
  • Chronologia: 1957 - 1966
  • Forma ochrony: rejestr zabytków
  • Adres: Armii Krajowej 46, Gdynia
  • Lokalizacja: woj. pomorskie, pow. Gdynia, gmina Gdynia
  • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

uzupełnij dane tego obiektu

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy