Poznaj lokalne zabytki


Wyraź zgodę na lokalizację i oglądaj zabytki w najbliższej okolicy

Zmień ustawienia przeglądarki aby zezwolić na pobranie lokalizacji
Strona korzysta z plików cookies. Dowiedz się więcej.

dwór - Zabytek.pl

Adres
Lubiec

Lokalizacja
woj. łódzkie, pow. bełchatowski, gm. Szczerców

Przykład architektury klasycystycznej.

Historia

Jak głosi lokalna tradycja, pierwotnie na wysepce na stawie stał „zamek obronny”. Hipotezę tę pośrednio potwierdzają sondażowe badania archeologiczne, w wyniku których ustalono, że osadnictwo w tym miejscu miało miejsce już w XVI wieku. Najprawdopodobniej pierwszy dwór postawiono z drewna (brak śladów budowlanych datowanych na XVI stulecie), dopiero kolejny był murowany. W piwnicach zachowała się część ścian o innej grubości i rodzaju materiału od pozostałych, co pozwala sądzić, iż są to relikty wcześniejszego murowanego założenia. 

Powyższe przypuszczenia wymagają jednak weryfikacji na podstawie kompleksowych badań architektonicznych i archeologicznych. 

Obecny dwór wzniósł w 1836 r. Marceli Sulimierski. Sulimierscy posiadali dobra Lubiec od pocz. XIX w., do r. 1911 r, kiedy przeszły w ręce rodziny Arkuszewskich. Po zakończeniu II wojny światowej usytuowano tu siedzibę PGR, a w l. 70 XX w. dwór przejęto na potrzeby oświaty- obecnie mieści się w nim Szkoła Podstawowa.

Opis

Dwór usytuowany jest na wyspie położonej na stawie, otacza go zabytkowy park. Od wschodu zespół sąsiaduje ze stawem rybnym, od południa z drogą główną we wsi, prowadzącą z Łasku do Szczercowa. 

Jest to parterowy budynek, podpiwniczony, z użytkowym poddaszem. Zrealizowany został na planie prostokąta z przybudówką od zachodu. Zwieńczony został czterospadowym dachem. 

Dwór wzniesiono z cegły. Posiada drewniane stropy, piwnice wieńczy strop odcinkowy. Dach pokryto blachą.

Elewacja frontowa umiejscowiona jest od południa. Jest siedmioosiowa, symetryczna. Jej centralną część stanowi wgłębny portyk z czteroma kolumnami toskańskimi, tryglifowym fryzie i kostkowym gzymsie. Nad nim umiejscowiona jest facjatka, zwieńczona trójkątnym szczytem. Od strony ogrodowej (północnej) znajduje się płytki trójosiowy ryzalit ozdobiony pilastrami, podobnie jak w fasadzie jego zwieńczenie stanowi facjatka. W partii przyziemia umieszczono masywną bryłę tarasu z zejściem do ogrodu. 

Elewacja zachodnia mieści prostokątną parterową dobudówkę, w której znajduje się wejście do budynku. W trójosiowej elewacji wschodniej znajduje się zejście do piwnic. 

Narożniki wszystkich elewacji, portyku i ryzalitu zaakcentowano boniami, wszystkie elewacje zwieńczone są gzymsem uskokowym. Ważnym elementem kompozycyjnym jest wydatny cokół. 

Główne wejście w elewacji południowej prowadzi do sieni, za którą znajduje się klatka schodowa, a za nią dawny salon. Pomieszczenia w partiach wschodniej i zachodniej posiadają podziały wtórne.

Obiekt dostępny z zewnątrz cały rok, w celu wejścia do budynku należy skontaktować się z dyrekcją szkoły.

Oprac: Anna Michalska, NID OT Łódź, 06.2016 r.

Rodzaj: dwór

Styl architektoniczny: klasycystyczny

Materiał budowy:  ceglane

Forma ochrony: Rejestr zabytków, Ewidencja zabytków

Inspire id: PL.1.9.ZIPOZ.NID_N_10_BK.126971, PL.1.9.ZIPOZ.NID_E_10_BK.154165