Pałac Męcińskich, ob. Powiatowy Ośrodek Kultury, Działoszyn
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

Pałac Męcińskich, ob. Powiatowy Ośrodek Kultury

Działoszyn

photo

Obiekt stanowi przykład magnackiej rezydencji charakterystyczny dla epoki baroku. Wyróżnia się położeniem i otoczeniem w postaci parku, wraz z którym tworzy malowniczą kompozycję.

Historia

Pałac Męcińskich nie był dotąd przedmiotem szczegółowych badań. W literaturze funkcjonują dwie daty jego budowy: r. ok. 1600 r. i 2 połowa XVII w. Niekiedy podaje się, iż pałac wzniesiono na miejscu starszej budowli, której relikty miałyby zostać wykorzystane do jego wzniesienia. Informacja ta dotąd nie została potwierdzona. Druga data bywa łączona z osobą kasztelana wieluńskiego Andrzeja Męcińskiego, fundatora obiektu. W 2 połowie XVIII w. rezydencja została gruntownie przekształcona na polecenie Stanisława Męcińskiego. Lokalna legenda głosi, że gościł w niej Stanisław August Poniatowski. Na początku XIX w. pałac przeszedł na własność rodziny Myszkowskich , następnie Wzdulskich. Kolejni właściciele i dzierżawcy nie dbali należycie o jego kondycję, dodatkowo w czasie I i II wojny światowej ucierpiały mury i dachy. Przez wiele lat obiekt był opustoszały. W l. 50 XX w. przeprowadzono odbudowę i remont pałacu na potrzeby umieszczenia w nim szkoły, potem ośrodka wychowawczego. W r. 2006 dokonano kapitalnego remontu, po którym wprowadzono Powiatowy Ośrodek Kultury.

Opis

Obiekt położony jest w zachodniej części Działoszyna, na wzgórzu w pobliżu koryta rzeki Warty. Usytuowany jest na rzucie prostokąta z wysuniętym przed lico ryzalitem od strony południowej. Jest to budynek dwukondygnacyjny, podpiwniczony. Wzniesiony został z cegły i kamienia. Całość została przekryta dachem dwuspadowym , ryzalit przekryto osobnym daszkiem dwuspadowym położonym poprzecznie do dachu budynku. Ściany elewacji pokryte są dekoracją wykonaną w tynku, składającą się z płaskich prostokątnych elementów - jedynie ryzalit fasady pokryty jest gładkim tynkiem a jego narożniki zaakcentowano boniowaniem. Elewacje wschodnia i zachodnia zwieńczone zostały ozdobnymi szczytami. W elewacji północnej w części środkowej znajduje się balkon.

Zabytek jest czynny cały rok - wstęp możliwy w godzinach działania Powiatowego Ośrodka Kultury.

Oprac. Anna Michalska OT NID w Łodzi, 29.08.2014 r.

Bibliografia

  • Solle P., Nad Wartę do Działoszyna, [w:] Wędrownik, IV, 2008.
  • Szczerkowska T., Działoszyn i okolice, Działoszyn 2006.

Informacje ogólne

  • Rodzaj: pałac
  • Chronologia: XVI w.
  • Forma ochrony: rejestr zabytków
  • Adres: Zamkowa 22, Działoszyn
  • Lokalizacja: woj. łódzkie, pow. pajęczański, gmina Działoszyn - miasto
  • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy