Mauzoleum Fryderyka Wilhelma von Brandenburga, Domanice
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

Mauzoleum Fryderyka Wilhelma von Brandenburga

Domanice

photo

Mauzoleum jest przykładem XIX wiecznej centralnej kaplicy gorbowej o cechach stylu arkadowego.

Historia

Mauzoleum wzniesione w 1856 r. jako kaplica grobowa Fryderyka Wilhelma von Brandenburga († 1850), właściciela dóbr w Domanicach, dowódcy stacjonującego we Wrocławiu VI korpusu armii pruskiej, syna króla pruskiego Fryderyka Wilhelma II z jego morganatycznego związku z hrabianką Julią von Dönhoff. Projekt mauzoleum opracował radca budowlany Stieler z Berlina; prace pod nadzorem inspektora budowlanego Brennhausena prowadzili Wenzig z okolic Świebodzic oraz Vogel z Wrocławia.

Mauzoleum w l. 1989-1990 zaadaptowane zostało na kaplicę przedpogrzebową (m.in. wymiana tynków, stolarki, pokrycia dachowego z łupka na blachę), w l. 1994, 1995 (malowanie elewacji i wnętrz).

Opis

Mauzoleum usytuowane pierwotnie na północ od kościoła ewangelickiego, który został rozebrany ok. 1960 r.; obecnie na terenie cmentarza, na osi alei lipowej.

Mauzoleum murowane, tynkowane, założone na rzucie zbliżonym do kwadratu, z półkolistą apsydą i kolumnowym portykiem. Posadowione na wysokim cokole, zwieńczone rodzajem ośmiobocznej arkadkowej latarni z dachem namiotowym. Przyziemie budowli boniowane. Oktogon latarni ujęty rozbudowanym gzymsem, doświetlony poprzez okrągłołukowe triforia z kolumienkami. Portyk w fasadzie o arkadach wspartych na dwóch kolumnach toskańskich i dwóch pilastrach przyściennych, nakryty spłaszczonym, dwuspadowym daszkiem. Ponad portykiem wydłużona płycina inskrypcyjna.

Wnętrze mauzoleum ośmioboczne, z czterema arkadowymi niszami w narożach oraz apsydą umieszczoną naprzeciw wejścia, w której pierwotnie znajdowały się ołtarz i krzyż z czarnego marmuru. Centralna część kaplicy przekryta ozdobnym, drewnianym stropem kasetonowym. Sklepiona krypta jest obecnie niedostępna.

Zabytek dostępny.

Oprac. Beata Sebzda, OT NID we Wrocławiu, 25.08.2015 r.

Bibliografia

  • Oelsner, Grabmal des Grafen Brandenburg in Domanze. Schlesische Provinzialblätter 1868, Jh.7, H. 3, s.97-99.
  • Pilch J., Leksykon zabytków architektury Dolnego Śląska. Warszawa 2005, s. 63.
  • Słownik Geografii Turystycznej Sudetów, t. 20 Masyw Ślęży. Równina Świdnicka. Kotlina Dzierżoniowska, pod. red. M. Staffy, Wrocław 2005, 148, 149..
  • Zabytki sztuki w Polsce. Śląsk, Warszawa 2006, s. 241.
 

Informacje ogólne

  • Rodzaj: architektura sakralna
  • Chronologia: 1856 r.
  • Forma ochrony: rejestr zabytków
  • Adres: Domanice
  • Lokalizacja: woj. dolnośląskie, pow. wrocławski, gmina Mietków
  • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy