Dzwonnica kościelna, Chotków
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

Dzwonnica kościelna

Chotków

photo

Późnogotycka brama z dzwonnicą z XVI w. jest istotnym uzupełnieniem architektury kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Historia

Kościół w Chotkowie powstał w 4 ćw. XIII w. Otaczający go cmentarz był prawdopodobnie początkowo otoczony drewnianym ogrodzeniem. W XV w. płot zastąpiono kamiennymi murami. W ich linii, po pd. stronie świątyni, w XVI w. umieszczono wieżę bramną z dzwonem. Dwukrotnie przeprowadzono istotne remonty budowli: pierwszy na pocz. XX w. polegający na zastąpieniu gontu dachówką ceramiczną oraz drugi, wykonany w latach 70. XX w., polegający na otynkowaniu elewacji.

Opis

Dzwonnica pełniąca jednocześnie funkcję bramy, stanowi wejście na cmentarz otaczający kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Cały zespół kościelny położony jest na niewielkim wzniesieniu w pn. części wsi, przy drodze prowadzącej w kierunku Zielonej Góry. Dzwonnica jest budowlą murowaną z kamienia i cegły. Rozplanowana na rzucie zbliżonym do kwadratu, trójkondygnacyjna, ma formę masywnego prostopadłościanu. Bryłę wieńczy czterospadowy dach kryty dachówką układaną w koronkę. W poziomie parteru znajduje się szerokie przejście sklepione krzyżowo. Otwory bramne zostały zamknięte łukiem pełnym. Nad nimi znajdują się rozplanowane pionowo w osi dwa okna zamknięte łukiem odcinkowym przedzielone nieco większą blendą o podobnym wykroju. Elewacja zach. jest ślepa, we wsch. umieszczono drzwi. Do obu tych ścian przylegają mury ogrodzenia okalające teren przykościelny.

Obiekt dostępny z zewnątrz.

Oprac. Anna Jackiewicz, OT NID w Zielonej Górze, 20.11.2014 r.

Bibliografia

  • Garbacz K., Przewodnik po zabytkach województwa lubuskiego, t. 2, Zielona Góra 2012, s. 196.
  • Karta ewidencyjna, Brama kościelna, oprac. J. Muszyński, Zielona Góra 1999, Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Zielonej Górze.

Informacje ogólne

  • Rodzaj: dzwonnica
  • Chronologia: XVI w.
  • Forma ochrony: rejestr zabytków
  • Adres: Chotków
  • Lokalizacja: woj. lubuskie, pow. żagański, gmina Brzeźnica
  • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy