Kościół parafialny pw. św. Marcina, Chlewo
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

Kościół parafialny pw. św. Marcina

Chlewo

photo

Kościół parafialny pw. św. Marcina w Chlewie stanowi przykład XVII-wiecznej drewnianej architektury sakralnej charakterystycznej dla południa Wielkopolski.

Historia

Kościół parafialny pw. św. Marcina w Chlewie wzniesiony został w 1651 roku z fundacji Stanisława Kobierzyckiego. W 1794 r. dobudowana została do niego wieża. W latach 1981-1984 i 1992 w kościele przeprowadzono remonty.

Opis

Wieś Chlewo położona jest w odległości 11 km na pn. wsch. od Ostrzeszowa. Orientowany, wzniesiony z drewna kościół jest konstrukcji zrębowej, z zewnątrz oszalowanej. Jednonawowy z niższym, wielobocznie zamkniętym prezbiterium, do którego od pn. przylega zakrystia. Od zach. do nawy została dobudowana na planie czworokąta wieża z kruchtą w przyziemiu, w partii dolnej konstrukcji zrębowej z daszkiem pulpitowym łączącym się z dachem nawy, w górnej partii węższa, konstrukcji na słup, szalowana, nakryta gontowym dachem namiotowym. Na kamiennej posadzce kruchty została wyryta data budowy wieży - 1794. Również gontem pokryty dach nad nawą i prezbiterium jest dwukalenicowy, z wieżyczką na sygnaturkę zwieńczoną blaszanym hełmem cebulastym z latarnią. Trójspadowy dach zakrystii kryty jest blachą. Wnętrze sklepione jest płasko belkami i deskowaniem. W części zach. kościoła wznosi się na czterech drewnianych słupach chór muzyczny z wybrzuszonym parapetem. Belka tęczowa ozdobiona została figurami i krucyfiksem. Wyposażenie wnętrz jest barokowe. Teren dawnego cmentarza przykościelnego, na którym rosną jesiony i kasztanowce, otoczony jest murowanym ogrodzeniem z bramą.

Kościół dostępny dla zwiedzających z zewnątrz.

Oprac. Tomasz Łuczak, 16-11-2015 r.

Bibliografia:

  • Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 5, Woj. wielkopolskie, red. Ruszczyńska Teresa, Sławska Aniela, z. 17, Pow. ostrzeszowski, opr. Chrzanowski Tadeusz, Kornecki Marian, Samek jan, Warszawa 1958, s. 2-3.
  • Kościoły drewniane w Wielkopolsce, red. Mariusz Grzebalski, Poznań 2004, s. 45.
  • http://kosciolydrewniane.pl - odsłona z listopada 2015 r.

Informacje ogólne

  • Rodzaj: kościół
  • Chronologia: 1651 r.
  • Forma ochrony: rejestr zabytków
  • Adres: Chlewo
  • Lokalizacja: woj. wielkopolskie, pow. ostrzeszowski, gmina Grabów N/Prosną - obszar wiejski
  • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy