Kamienica Cywińskich, Chełmno
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

Kamienica Cywińskich

Chełmno

photo

Najlepiej zachowany przykład renesansowej kamienicy mieszczańskiej w Chełmnie.

Historia

Usytuowana w narożniku rynku, przy wylocie ulicy Rycerskiej. Zbudowana w końcu XIII wieku. W XIV wieku od strony wschodniej dobudowano do niej oficyny. Przebudowana w 1570 roku w stylu renesansowym. Wnętrza częściowo przebudowane w 1889 roku. Kolejne przekształcenie wnętrz w partii przyziemia miało miejsce w 1958 roku.

Opis

Kamienica narożna ustawiona jest do rynku szczytowo, do ulicy Rycerskiej kalenicowo. Budynek jest dwupiętrowy, podpiwniczony. Piwnice są gotyckie, sklepione w XVI wieku kolebkowo. Wnętrze trzytraktowe. W przyziemiu między traktem drugim a trzecim znajduje się sień (z 1889 roku) komunikujaca z klatką schodową ze świetlikiem. Na pierwszym i drugim piętrze pozostałości belek stropowych z około 1570 roku. Elewacja boczna (od ulicy Rycerskiej), o nierównym rytmie otworów, z cokołem i gzymsem wykonanym w XIX wieku między kondygnacjami. Elewacja frontowa (od rynku) trójosiowa z oknami na pierwszym piętrze w obramieniach. Na elewacji umieszczone fragmenty renesansowej kamienej dekoracji rzeźbiarskiej, pochodzące prawdopodobnie z dwóch portali. Pierwszy to umieszczony nad wejściem, pomiędzy pierwszą a drugą kondygnacją trójkątny naczółek z nadprożem, na którym napis fundacyjny Melchiora Cywińskiego z 1570 roku, powyżej w przyczółku, płaskorzeźbione przedstawienie Zwiastowania NMP, po bokach dwa kartusze herbowe. Kolejny fragment dekoracji rzeźbiarskiej umieszczony nad środkowym oknem drugiej kondygnacji, to półkolisty tympanon z płaskorzeźbioną sceną Pokłonu Trzech Króli. Ponadto na ościeżach wejścia znajdują się dwa maszkarony. Dach czterospadowy z odcinkowym okienkiem strychowym od frontu.

Dostęp do zabytku ograniczony, obiekt dostępny z zewnątrz.

Oprac. Adam Paczuski, NID OT w Toruniu, 19.11.2014 r.

Bibliografia

  • Katalog Zabytków Sztuki w Polsce. T. XI. Dawne województwo bydgoskie. Zeszyt 4. Dawny powiat chełmiński. Opracowanie autorskie Teresa Mroczko. wyd. IS PAN, Warszawa 1976.
  • Adam Paczuski, Wojciech Romaniak, Dokumentacja historyczno-konserwatorska zespołu staromiejskiego Chełmna, Regionalny Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków w Toruniu, Toruń 2004 r.

Informacje ogólne

  • Rodzaj: kamienica
  • Chronologia: kon. XIII w.
  • Forma ochrony: rejestr zabytków
  • Adres: Rycerska 2, Chełmno
  • Lokalizacja: woj. kujawsko-pomorskie, pow. chełmiński, gmina Chełmno (gm. miejska)
  • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy