Ogrodzenie kościoła filialnego pw. Narodzenia NMP, Brzezinki
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

Ogrodzenie kościoła filialnego pw. Narodzenia NMP

Brzezinki

photo

Drewniane ogrodzenie oraz znajdujące się w nim bramki tworzą zespół z ewangelickim kościołem z ok. poł. XVI wieku. Umieszczony na jednej z belek napis fundacyjny jest świadectwem dawnej historii wsi i jej mieszkańców. Kopia bramy znajduje się przy wejściu do Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu - Bierkowicach.

Historia

Ogrodzenie otaczające drewniany kościół zostało wykonane w 1751 lub 1754 roku. Na jednej z belek znajduje się inskrypcja głosząca: : „ Dal budować Johan Pietrusky Scholtz Johan Koisz s Wołczyna Anno 1751 (4?) Michał Bieniak z Nagodowic”. Prawdopodobnie fundatorami byli wymienieni jako pierwsi Pietrusky i Koisz, a wykonawcą - Michał Bieniak (Bieńka?). Kształt i konstrukcja bramek zostały zaczerpnięte z tradycyjnego budownictwa wiejskiego, w którym podobne bramy prowadziły na teren zagrody.

Opis

Ogrodzenie znajduje się przy kościele ewangelickim, położonym przy głównej drodze biegnącej przez wieś, w jej południowej części. Przy kościele i dalej, w kierunku południowo - wschodnim, rozpościera się porośnięty starodrzewiem cmentarz. Jedna z bram umieszczonym w ogrodzeniu prowadzi do kościoła, druga na teren kościoła. Osiemnastowieczne ogrodzenie cmentarne wykonane jest z szerokich desek osadzonych w łątkach, złączonych podwaliną opartą na podmurówce i przykryte dwuspadowym daszkiem pokrytym gontami. Po zachodniej stronie znajduje się bramka wsparta na czterech omieczowanych słupach, z przejściem zamkniętym półkoliście, także kryta dwuspadowym dachem, z okapami w dolnej części oszalowanych deskami szczytów. Druga, dwuprzęsłowa bramka znajduje się po stronie wschodniej. Szersze z przejść przeznaczone było dla konduktów pogrzebowych. Bramka wsparta jest na ośmiu słupach, które przy szerszym przęśle posiadają podwójne mieczowanie. Nakryta jest zdwojonym daszkiem siodłowym, z wydatnym okapem przy szczytach. W bramach umieszczone są dwuskrzydłowe, deskowe wrota oraz jednoskrzydłowe skrzydło drzwiowe w tej samej konstrukcji.

Zabytek dostępny.

Oprac. Ewa Kalbarczyk-Klak, OT NID w Opolu, 27.10.2014 r.

 

Bibliografia

  • Katalog Zabytków Sztuki w Polsce, t. VII, Województwo opolskie, z. 4: Powiat kluczborski, red. T. Chrzanowski i M. Kornecki, s. 8
  • Śląsk. Zabytki Sztuki w Polsce, oprac. zbiorowe, Warszawa 2006, s. 167.
  • Matuszczyk J., Architektura drewnianych kościołów ewangelickich w powiecie kluczborskim, Rocznik Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Sztuka, z. 4, Bytom 1968, s. 19-20.

Informacje ogólne

  • Rodzaj: inne
  • Chronologia: połowa XVIII w.
  • Forma ochrony: rejestr zabytków
  • Adres: Brzezinki 30A
  • Lokalizacja: woj. opolskie, pow. kluczborski, gmina Wołczyn - obszar wiejski
  • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy