Kościół filialny pw. św. Wawrzyńca, Bogaczów
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

Kościół filialny pw. św. Wawrzyńca

Bogaczów

photo

Kościół w Bogaczowie to charakterystyczny obiekt dla grupy średniowiecznych, wiejskich kościołów kamiennych, licznie zachowanych w południowej części województwa.

Historia

Pierwsza wzmianka o kościele drewnianym pochodzi z 1323 r. Zachowana świątynia jest datowana na XIV stulecie. Była wielokrotnie remontowana i modernizowana, m.in. w roku 1619, 1651, 1889, 1932 oraz w latach 90. XX wieku. Kościół w okresie reformacji do 1668 r. był użytkowany przez luteranów.

Opis

Kościół położony jest w centrum wsi, przy lokalnej drodze. Otoczony kamiennym murem z otynkowaną bramą o półkoliście zamkniętym przelocie, nakrytą małym dwuspadowym daszkiem. Obiekt orientowany. Kościół został wzniesiony w stylu gotyckim. Budowla murowana z kamienia polnego i łamanego, założona na rzucie prostokąta z węższym, trójkątnie zamkniętym prezbiterium, zakrystią na rzucie prostokąta od północy i wieżą na rzucie kwadratu od zachodu. Bryła jest zróżnicowana wysokościowo, od najwyższej wieży po najniższą zakrystię. Nawa i zakrystia przekryte dachami dwuspadowymi, nad prezbiterium dach dwuspadowy, przechodzący w namiotowy, a wieża, wzmocniona dwiema przyporami, została nakryta dachem namiotowym zakończonym ostrosłupową iglicą. Dach nawy został obniżony w XVII w., o czym świadczą ślady na wschodniej ścianie. Pokrycie stanowi współczesna dachówka ceramiczna oraz blaszana. Elewacje są nieotynkowane, przeprute otworami okiennymi i drzwiowymi w większości zamkniętymi ostrołukowo, o ceglanych, otynkowanych obramieniach. Nad jednonawowym wnętrzem znajduje się drewniany strop. Z oryginalnego wyposażenia zachowały się XVII i XVIII-wieczne obrazy oraz renesansowe i barokowe epitafia, a także witraże z pocz. XX stulecia.

Zabytek dostępny. Możliwość zwiedzania po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym.

Oprac. Marta Kłaczkowska, OT NID w Zielonej Górze, 15.10.2014 r.

Bibliogafia

  • Garbacz K., Przewodnik po zabytkach województwa lubuskiego, t. 1, Zielona Góra 2011, s. 45-46.
  • Kowalski S., Zabytki architektury województwa lubuskiego, Zielona Góra 2010, s. 21.
  • Karta ewidencyjna, Kościół filialny pw. św. Wawrzyńca, oprac. Garbacz E., Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Zielonej Górze.
 

Informacje ogólne

  • Rodzaj: kościół
  • Chronologia: XIV w.
  • Forma ochrony: rejestr zabytków
  • Adres: Bogaczów
  • Lokalizacja: woj. lubuskie, pow. zielonogórski, gmina Nowogród Bobrzański - obszar wiejski
  • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy