Kościół par. pw. św. Jakuba, Błażejewo
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

Kościół par. pw. św. Jakuba

Błażejewo

photo

Najmniejszy w Wielkopolsce kościół drewniany, reprezentatywny dla regionalnej barokowej drewnianej architektury sakralnej o zrębowej konstrukcji i oryginalnym wyposażeniu.

Historia

Kościół św. Jakuba Apostoła w Błażejewie został wzniesiony w latach 1675-1676 z fundacji księdza Stanisława Grudowicza, profesora Akademii Lubrańskiego w Poznaniu, który był założycielem pierwszej w Polsce Kongregacji oratorium św. Filipa Neri w Gostyniu. Kościół restaurowany w 1778 roku. Po wojnie remontowany ok. 1950 r. wg projektu architekta Franciszka Morawskiego. W latach 70. XX w. rozbudowano zakrystię, a w 1980 r. dobudowano kruchtę.

Opis

Kościół parafialny usytuowany jest po pn. stronie szosy z Dolska do Książa Wielkopolskiego. Drewniana świątynia zbudowana została w konstrukcji zrębowej na murowanym fundamencie, z zewnątrz i wewnątrz oszalowana. Orientowana. Jednonawowa, z podwyższonym prezbiterium, zamkniętym trójbocznie i dwiema kaplicami przy nawie, tworzącymi rodzaj transeptu. Z prezbiterium wejście do zakrystii, od zach. - nowa, kwadratowa kruchta. Wewnątrz płaski strop deskowy, polichromowany (polichromia nowa), Nawa, prezbiterium i kaplice nakryte jednakowej wysokości dachami krytymi blachą. Na skrzyżowaniu nawy z transeptem wznosi się kwadratowa wieża, zakończona barokowym hełmem obitym miedziowaną blachą z ośmioboczną, ażurową latarnią z cebulastą kopułką i krzyżem. Elewacja zach. oraz kaplice zwieńczone są szczytami o wolutowych spływach obramionych listwami. Szczyt zach. wyróżnia się od pozostałych trójlistnym krzyżem w listwowym otoku oraz krzyżem łacińskim w zwieńczeniu.

Na uwagę zasługuje wyposażenie o cechach ludowych. Ołtarz główny, późnorenesansowy z przełomu XVI i XVII w., pochodzi ze starego kościoła na Świętej Górze, w nim znajduje się obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem Świętogórska Róża Duchowna, który jest kopią obrazu z sanktuarium na Świętej Górze. Ołtarze w kaplicach pochodzą z 4. ćw. XVII wieku. W lewym znajduje się nowa kopia obrazu Matki Boskiej Gostyńskiej w renesansowej ramie, w prawym - obraz św. Józefa z XVII wieku. Na ścianach kościoła umieszczono czternaście stacji Drogi Krzyżowej namalowane na szkle, wykonane współcześnie i fundowane na jubileusz 300-lecia poświęcenia kaplicy. Ściany i strop dekoruje polichromia malowana przez Annę i Zofię Pawłowskie z Tarnowa.

Zabytek dostępny z zewnątrz. Msze św. w niedziele o godz. 8:00, 11:00, w dni powszednie o 18.00, w święta w dni pracy o godz. 18.00.

oprac. Beata Marzęta, OT NID w Poznaniu, 17-10-2014 r.

Bibliografia

  • Drewniane kościoły Wielkopolski, Poznań 2004, s. 19.

Informacje ogólne

  • Rodzaj: kościół
  • Chronologia: 1675-1676
  • Forma ochrony: rejestr zabytków
  • Adres: 27 , Błażejewo
  • Lokalizacja: woj. wielkopolskie, pow. śremski, gmina Dolsk - obszar wiejski
  • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy