Poznaj lokalne zabytki


Wyraź zgodę na lokalizację i oglądaj zabytki w najbliższej okolicy

Zmień ustawienia przeglądarki aby zezwolić na pobranie lokalizacji
Strona korzysta z plików cookies. Dowiedz się więcej.

kościół parafialny pw. św. Stanisława Biskupa - Zabytek.pl

kościół parafialny pw. św. Stanisława Biskupa


kościół 1809 r. Białków Kościelny

Adres
Białków Kościelny, 10

Lokalizacja
woj. wielkopolskie, pow. kolski, gm. Kościelec

Kościół parafialny pw.św.Stanisława Biskupa i Męczennika w Białkowie stanowi przykład osiemnastowiecznego drewnianego budownictwa sakralnego wschodniej Wielkopolski.

Historia

Po raz pierwszy Białków został wzmiankowany w dokumentach w 1268 r. jako wieś królewska. Przed 1416 r. we wsi została erygowana parafia, kościół we wsi istniał już od I poł. XIV wieku. W 1754 r. miejscowy proboszcz, ks. Michał Włostowski, kanonik sieradzki i dziekan słupecki, wzniósł nowy, drewniany kościół, który uległ zniszczeniu w wyniku pożaru 7 maja 1776 roku. Niecałe dwadzieścia lat później, w 1793 r. staraniem ks. Andrzeja Chlebowskiego wzniesiony został nowy kościół.

Opis

Białków Kościelny położony jest na południe od Kościelca przy drodze prowadzącej do Daniszewa. Kościół usytuowany jest po wsch. stronie tej drogi. Wyznaczony ceglano-kamiennym ogrodzeniem i zadrzewiony cmentarz przykościelny od pn. i wsch. otoczony jest polami uprawnymi, od pd. przylega do niego plebania wchodząca w skład zabudowy wsi. Na szczególną uwagę zasługuje oś widokowa łącząca kościoły w Białkowie i Kościelcu — pagórkowate ukształtowanie terenu wzajemnie eksponuje ich wieże, wywołując poczucie pewności, że wybór lokalizacji obu świątyń nie był przypadkowy.

Kościół jest budynkiem drewnianym, konstrukcji zrębowej, wzniesionym na murowanym fundamencie, orientowanym. Ściany świątyni są oszalowane. Do pojedynczej nawy od zach. przylega węższe, prosto zamknięte prezbiterium, natomiast od pn. i pd. — dwie kwadratowe kruchty. Od zach. do prezbiterium przylega zakrystia wzniesiona na planie kwadratu. Na dwuspadowym, krytym blachą dachu znajduje się wieżyczka na sygnaturkę zwieńczona latarnią z cebulastym hełmem. W prezbiterium mieści się ołtarz neogotycki. Wnętrze kościoła nakryte jest płaskim stropem zdobionym polichromią z przedstawieniami Świętych. Od strony zach. zamyka je wsparty na słupach chór muzyczny z prospektem organowym wzniesionym przez W. Kołodziejskiego.

Kościół dostępny dla zwiedzających z zewnątrz.

Oprac. Tomasz Łuczak, OT NID Poznań, 18-04-2017 r.

Rodzaj: kościół

Styl architektoniczny: nieznana

Materiał budowy:  drewniane

Forma ochrony: Rejestr zabytków, Ewidencja zabytków

Inspire id: PL.1.9.ZIPOZ.NID_N_30_BK.155891, PL.1.9.ZIPOZ.NID_E_30_BK.49318